חוות דעת של פרופ’ אליעזר קליינמן על MEDIC SHOES

שלום רב,

חוות דעתי זו מבוססת על מחקר שבוצע במכון גפן באישור ועדת הלסינקי ואשר בחן את האפקטים הפיסיולוגיים, הקליניים והמנטליים של הנעליים הנ”ל בחולי סוכרת עם או בלי מחלת כלי דם פריפרית.

מדובר בנעליים במבנה של נעלי קרוקס הידועים, כששימושם נעשה במצב ישיבה או שכיבה, תוך הפעלת ויברטורים פנימיים ע”י שלט אלקטרוני למשך 15-30 דקות רצופות. פעולת הרטט של הנעליים מבצעת מעין פעולה רפלקסולוגית המביאה להרפיה שרירית ועצבית כאחד.

כל מדדי המחקר נמדדו לפני השימוש בנעליים, לאחר שימוש ראשון של עד מחצית השעה במכון המחקר שלנו, וכעבור חודש של שימוש יומיומי של כל משתתף בביתו לאותו פרק זמן (עד מחצית השעה) בשעות הערב. בתום חודש השימוש הוזמנו המשתתפים להערכה הסופית של תוצאות השימוש בנעליים במשך החודש כפי שתודרכו ע”י צוות המחקר. התברר כי השימוש העצמי בנעליים היה קל ופשוט לכל המשתתפים.

תוצאות המחקר פוצלו לממצאי משנה שכללו בעיקר ניתוחים סטטיסטיים נוספים של אפקטים פיסיולוגיים שהושגו במחקר והשפעתם האפשרית על בעיות לב, בעיות כלי דם ובעיות מנטליות ועצביות כגון קשיי שינה, יתר לחץ דם ותופעות עצביות פריפריות האופייניות לחולי סוכרת.

כדי לבחון את כל הנ”ל כלל המחקר הן שאלונים מפורטים על סימפטומים שונים כולל מצב שינה, והן בדיקות קליניות ופיסיולוגיות שונות, כולל בדיקה המודינמית מפורטת (ICG) אשר בדקה מדדים כמו נפח פעימה (SV), תפוקת לב (CO) ותנגודת כי הדם הפריפריים (TPR).

בסיכומו של המחקר ניתן לציין:

*לא ניצפו כל תופעות לוואי מהשימוש בנעליים הנ”ל כאשר השימוש בהן היה קל ופשוט לכל המשתתפים.

*ניצפו השפעות מיטיבות ניכרות הן מן ההיבטים הפיסיולוגיים כמו שיפורים משמעותיים בפרמטרים הפיסיולוגים הנ”ל, והן מבחינה מנטלית-עצבית כמו שיפור משמעותי במצב השינה כמו גם בתופעות עצביות פריפריות כתחושות של נימול או כאבי גפיים.

יש לציין כי המחקר על תתי הניתוח הנ”ל הוצגו על ידינו בכנסים בינלאומיים שונים וזכו לתהודה חיובית בהחלט.

בסיכום נראה כי השימוש בנעליים הנ”ל הינו קל ופשוט לכל, ללא תופעות לוואי, ויש בו כדי לתרום לשיפור פיסיולוגי ומנטלי כאחד לחולים שונים כמו סוכרתיים, בעיות של כלי דם פריפריים, יתר לחץ דם, בעיות קרדיאליות שונות (בהורדת התנגודת הפריפרית ובכך שיפור בתפוקת הלב), כמו גם לשיפור מצב השינה וסימפטומים שונים הנובעים מבעיות כלי דם פריפריים. כל אלה לצד הטיפול הקונבנציונלי הנדרש, כמובן.

בברכה,
פרופ’ קליינמן אליעזר
קרדיולוג ופרופסור לפיסיולוגיה
מנהל מכון גפן למחקר ובריאות הלב

דילוג לתוכן